Alkoholizm – jak się objawia?

Alkoholizm - jak się objawia?

Alkohol jest jednym z najczęściej nadużywanych narkotyków w Polsce i na świecie. I tak – według definicji – to narkotyk. Czyli substancja odurzająca, której używanie niesie za sobą poważne, szkodliwe skutki- społeczne i zdrowotne.

Dla większości osób pijących alkohol jest on niewinnym, przyjemnym dodatkiem do spotkań towarzyskich.  Umiarkowane spożywanie alkoholu rzekomo nie jest szkodliwe, ale nie wiemy dokładnie, gdzie leży granica „umiaru” i uzależnienia.

Niemniej jednak wielu ludzi wpada w poważne kłopoty z powodu picia. Obecnie 2,5 miliona dorosłych Polaków nadużywa alkoholu lub jest alkoholikiem.  Kilka milionów więcej dorosłych angażuje się w ryzykowne picie, które może prowadzić do problemów alkoholowych.
Te wzorce obejmują regularne upijanie się i intensywne picie.  Ponadto 53 procent mężczyzn i kobiet w Polsce zgłasza, że ​​jeden lub więcej ich bliskich ma problem z piciem.

Konsekwencje nadużywania alkoholu są poważne — w wielu przypadkach zagrażają życiu.  Intensywne picie może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów, zwłaszcza wątroby, przełyku, gardła i krtani (skrzynka głosowa).  Intensywne picie może również powodować marskość wątroby, problemy z układem odpornościowym, uszkodzenie mózgu i uszkodzenie płodu podczas ciąży.

Ponadto picie zwiększa ryzyko śmierci w wypadkach samochodowych, a także urazach rekreacyjnych i w pracy.  Co więcej, zarówno zabójstwa, jak i samobójstwa są częściej popełniane przez osoby pijące.  W kategoriach czysto ekonomicznych alkohol-  związane z tym problemy kosztują społeczeństwo USA około 185 miliardów dolarów rocznie.  Dane dla Polski są dość rozbieżne, więc nie będziemy ich podawać, by nie wprowadzać czytelnika w błąd. W kategoriach ludzkich nie można obliczyć kosztów alkoholizmu.

Alkoholizm, znany również jako „uzależnienie od alkoholu”, to choroba, która obejmuje cztery objawy:

• Pragnienie: silna potrzeba lub przymus picia.
• Utrata kontroli: niemożność ograniczenia picia przy dowolnej okazji.

• Uzależnienie fizyczne: Objawy odstawienia, takie jak nudności, pocenie się, drżenie i niepokój, pojawiają się, gdy zaprzestaje się spożywania alkoholu po okresie intensywnego picia.

• Tolerancja: potrzeba picia większych ilości alkoholu w celu „odurzenia”.

Chociaż niektórzy ludzie są w stanie samodzielnie wyzdrowieć z alkoholizmu, większość alkoholików potrzebuje pomocy.  Dzięki leczeniu i wsparciu wiele osób jest w stanie przestać pić i odbudować swoje życie.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego niektóre osoby mogą bez problemu spożywać alkohol, a inne nie.  Jeden ważny powód ma związek z genetyką.  Naukowcy odkryli, że posiadanie członka rodziny alkoholika zwiększa prawdopodobieństwo, że jeśli zdecydujesz się pić, również możesz rozwinąć alkoholizm.

Geny to jednak nie cała historia.  W rzeczywistości naukowcy uważają obecnie, że pewne czynniki w środowisku danej osoby wpływają na to, czy osoba z genetycznym ryzykiem alkoholizmu kiedykolwiek zachoruje.  Ryzyko rozwoju alkoholizmu może wzrosnąć w zależności od środowiska danej osoby, w tym miejsca i sposobu życia;  rodzina, przyjaciele i kultura;  presja rówieśników;  a nawet jak łatwo jest zdobyć alkohol.

Nadużywanie alkoholu różni się od alkoholizmu tym, że nie obejmuje wyjątkowo silnego pragnienia alkoholu, utraty kontroli nad piciem ani fizycznego uzależnienia.  Nadużywanie alkoholu definiuje się jako wzorzec picia, który skutkuje jedną lub więcej z następujących sytuacji w okresie 12 miesięcy:

• Niewypełnianie głównych obowiązków związanych z pracą, szkołą lub domem

• Picie w sytuacjach, które są fizycznie niebezpieczne, na przykład podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn

• Powracające problemy prawne związane z alkoholem, takie jak aresztowanie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub fizyczne zranienie kogoś pod wpływem alkoholu

• Ciągłe picie pomimo ciągłych problemów w związku, które są spowodowane lub pogarszane przez picie.  Chociaż nadużywanie alkoholu zasadniczo różni się od alkoholizmu, wiele skutków nadużywania alkoholu jest również odczuwanych przez alkoholików.

Chociaż alkoholizm można leczyć, lekarstwo nie jest jeszcze dostępne.  Innymi słowy, nawet jeśli alkoholik był trzeźwy przez długi czas i odzyskał zdrowie, pozostaje podatny na nawrót choroby i musi nadal unikać wszystkich napojów alkoholowych.  „Ograniczanie” picia nie działa;  wyeliminowanie alkoholu jest niezbędne do pomyślnego powrotu do zdrowia.

Jednak nawet osoby, które są zdeterminowane, aby zachować trzeźwość, mogą doznać jednego lub kilku „poślizgnięć” lub nawrotów przed osiągnięciem długotrwałej trzeźwości.  Nawroty są bardzo częste i nie oznaczają, że dana osoba zawiodła lub nie może wyzdrowieć z alkoholizmu.

Pamiętaj też, że każdy dzień, w którym zdrowiejący alkoholik zachował trzeźwość przed nawrotem, to niezwykle cenny czas, zarówno dla jednostki, jak i dla jej rodziny.  Jeśli dojdzie do nawrotu, bardzo ważne jest, aby spróbować ponownie przestać pić i uzyskać dodatkowe wsparcie, którego potrzebujesz, aby powstrzymać się od picia.