Chrońmy nasze zęby przed bakteriami

ochrona zębów przed bakteriami

Nie bagatelizujmy tego problemu stwierdzeniem, że przecież bakterie są wszędzie i zawsze były, są i będą. To prawda, ale ważne jest to abyśmy byli ostrożni i zapoznali się z pewnymi informacjami dotyczącymi tego tematu. Czy wiecie, że w naszej jamie ustnej może znajdować się ich nawet aż około 700 gatunków (aktualna wiedza naukowa).

Więc należy zadać pytanie, skąd się ich aż tyle bierze w naszej jamie ustnej?

No i niestety odpowiadając na to pytanie należy stwierdzić, że podstawową przyczyną tego stanu rzeczy jest często niedostateczna higiena, niedbałe szczotkowanie czy nieużywanie nici dentystycznej. Wiedzmy o tym, że bakterie dewastują przyzębie, rozwijając się na nieusuwanej płytce nazębnej i dalej wnikając pod dziąsła. Natomiast pamiętajmy, że takim krytycznym miejscem są wszelakie nierówności, na przykład te pozostające po niechlujnie wypolerowanej plombie. Także bardzo często nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi na krwawiące dziąsła, które stanowią bramę infekcji do całego organizmu. Nie sądźmy mylnie że ewentualnie ich zapalenie może jedynie w ostateczności prowadzić to rozchwiania i utraty zębów. Bowiem wiedzmy, że skutki mogą być o wiele bardziej poważne.

Z czym to jest związane?

Należy wiedzieć, że związane jest to z możliwością przedostawania się bakterii, ich toksyn oraz enzymów bezpośrednio do krwi, z którą rozprowadzane są po całym organizmie. W początkowej fazie nie wyczuwamy nawet, że nasze zęby zostały zaatakowane przez bakterie, jednak należy podkreślić z całą mocą, iż proces zapalny bardzo szybko może przenieść się na kość otaczającą ząb. Niestety też w przypadku pogłębiających się stanów zapalnych występujących w górnych zębach infekcja może rozszerzyć się również na zatoki szczękowe. Z tamtego miejsca zakażenie co gorsza może przenieść się dalej, prowadząc w ostateczności nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu.

Podsumowanie

Zadbajmy więc o codzienną higienę jamy ustnej i w tym celu zacznijmy regularnie myć zęby, czyścić język, używać wcześniej wspomnianej nici dentystycznej, płukać usta specjalnymi płynami antyseptycznymi. Również istotnym elementem profilaktyki jest fachowe czyszczenie zębów z osadu oraz kamienia. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia w wydanym przez siebie dokumencie zaleca, aby standardowo wykonywać skaling 2 razy od roku. Więc mamy w ręku naukowy dowód, który mówi nam jak bardzo istotna jest higienizacja jamy ustnej.