Czym jest choroba Raynauda? Przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Raynauda

Ta choroba atakuje drobne naczynia krwionośne, a związane z nią dolegliwości mogą nam poważnie utrudnić życie. Co warto wiedzieć na temat tak poważnego problemu, jakim jest Choroba Raynauda?

Choroba Raynauda: jakie objawy mogą świadczyć o jej rozwoju?

Z chorobą tą wiąże się wiele uciążliwych dolegliwości, które maja negatywny wpływ na życie pacjentów. Jakie objawy są typowe w przypadku choroby Raynauda? Jednym z pierwszych symptomów tej choroby jest uczucie zimna i mrowienia w palcach. Niepokojącym symptomem, mogącym świadczyć o rozwoju tej choroby, są też zabarwienia skóry oraz jej nienaturalne napięcie. Problemem, który wiąże się z tą chorobą, są też skurcze mięśni palców dłoni i stóp, do których dochodzi pod wpływem zimna.

Skąd biorą się takie problemy?

Przyczyn tej choroby jest sporo. Kto choruje najczęściej? Wiadomo, że choroba Raynauda jest dość częstym problemem wśród młodych kobiet. Mężczyźni rzadziej chorują na tę przypadłość, nie oznacza to jednak, że to schorzenie drobnych naczyń krwionośnych nie stanowi dla nich zagrożenia. Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tej choroby? Lekarzom dość trudno jest wymienić konkretne przyczyny tej choroby. Wiadomo, że dość często ofiarą tej choroby padają te osoby, które zmagają się już z takimi problemami, jak migreny lub nadciśnienie. Ustalono też, że negatywny wpływ na stan pacjentów mających problemy z drobnymi naczyniami krwionośnymi mają papierosy. Ich palenie sprawia, że naczynia krwionośne znacznie się zwiększają, a to sprawia, że dolegliwości związane z chorobą Raynauda stają się jeszcze bardziej uciążliwe.

Jak walczyć z tym problemem?

Lekarze w walce z chorobą Raynauda mogą skorzystać z dwóch metod. Pierwszą z nich jest leczenie farmakologiczne, stosowane w chwili, gdy choroba ma łagodny przebieg. Podstawową rolę w takiej kuracji odgrywają leki, których głównym zadaniem jest rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych. W walce z ta przypadłością mogą być też stosowane niektóre leki na nadciśnienie tętnicze oraz blokery receptorów alfa. W poważniejszych przypadkach może być zastosowane leczenie chirurgiczne, polegające przede wszystkim na zniszczeniu małych nerwów dochodzących do chorych naczyń krwionośnych. Niestety, często nawet po takim zabiegu następuje nawrót choroby.
Jak chronić się przed tą przypadłością?
Ponieważ nie wszystkie przyczyny choroby Raynauda są znane, skąpa jest też wiedza na temat tego, w jaki sposób można się przed nią skutecznie chronić. Na jakich zasadach powinna się zatem opierać profilaktyka? Co każdy z nas może zrobić, by zminimalizować ryzyko rozwoju takiej choroby? Wiadomo, że jednym z ważniejszych działań zapobiegawczych będzie tu rzucenie palenia oraz ostrożne postępowanie z alkoholem.

Choroba Raynauda to jedno z tych schorzeń, które dla lekarzy wciąż pozostają wielkim wyzwaniem. I choć wiedza z zakresu medycyny jest coraz szersza, w tym przypadku trudno jest określić przyczyny choroby, trudno jest też wybrać te metody leczenia, które mogą pozwolić na prowadzenie z nią skuteczniej walki.