Zapalenie przyzębia

parodontoza

Parodontoza, czyli zapalenie przyzębia, to jedno z poważniejszych wyzwań dla współczesnej stomatologii. Pacjentów zmagających się z tą przypadłością jest sporo, na szczęście dentyści mogą korzystać z coraz skuteczniejszych metod leczenia tej choroby. Co warto wiedzieć na temat parodontozy? Co robić, by uniknąć problemów z zapaleniem przyzębia?

Parodontoza i jej przyczyny

Zapalenie przyzębia to poważny problem, którego nie można ignorować. Dlaczego? Bo im bardziej zaawansowana choroba, tym większe ryzyko utraty zębów. Czym jest parodontoza? Chorobą, w przypadku której głównym problemem jest stopniowe obniżanie się linii dziąseł, co skutkuje rozchwianiem zębów, a następnie ich utratą. Skąd biorą się takie problemy?

Wiadomo, że jama ustna każdego dnia musi się zmierzyć z licznymi zagrożeniami. Do tych najpoważniejszych zalicza się kamień nazębny, który utrudnia dokładne oczyszczanie zębów i sprawia, że bakterie mogą silniej atakować kieszonki dziąsłowe (bardzo ważny dla zdrowia jamy ustnej obszar pomiędzy zębami a dziąsłami). Gdy w kieszonce zębowej rozwinie się stan zapalny, dziąsła ulegają osłabieniu, a z czasem dochodzi do ich obniżenia i zaniku. Efekt? Obnażenie szyjki zębowej, co skutkuje silnym bólem i nadwrażliwością zębów, oraz degradacja kości w rejonie zęba. Co robić, by nie stracić zębów?

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z parodontozą?

Aby uniknąć problemów z dziąsłami i rozchwianiem zębów, należy możliwie jak najszybciej rozpocząć leczenie parodontozy. Jak w porę rozpoznać problem? O zapaleniu przyzębia świadczą dość charakterystyczne objawy, których nie można ignorować. Są to obrzęki dziąseł oraz krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust oraz bóle zębów, które pojawiają się podczas sięgania po gorące lub zimne napoje i potrawy. Takie objawy to najlepszy powód do tego, by odwiedzić gabinet stomatologiczny i sprawdzić stan jamy ustnej. Warto tu zaznaczyć, że im prędzej rozpoczęte zostanie leczenie parodontozy, tym mniej bólu i wydatków.

Parodontoza kontra współczesna stomatologia

W jaki sposób może przebiegać leczenie parodontozy? Współczesna stomatologia może korzystać z wielu metod, dzięki którym można powstrzymać chorobę i minimalizować wyrządzone przez nią straty. Często wystarczy dokładne oczyszczenie zębów z kamienia i zwiększenie troski o higienę jamy ustnej. W najpoważniejszych przypadkach niezbędna staje się ingerencja chirurgiczna, dzięki której można odtworzyć zdegradowane przez stan zapalne tkanki kostne. Większość pacjentów korzysta jednak z zabiegu znanego jako kiretaż. Polega on na oczyszczaniu korzenia zęba ze stanu zapalnego. Często podczas takiego zabiegu niezbędne jest rozcinanie dziąsła, co wiąże się z bólem i koniecznością zakładania szwów. Warto zatem pamiętać, że choć leczenie parodontozy jest możliwe, znacznie lepszym rozwiązaniem jest podjęcie tych kroków, które mogą chronić dziąsła przed stanem zapalnym.

Zapalenie przyzębia to częsty i uciążliwy problem, którego można uniknąć. Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty to podstawa, o której nikt z nas nie powinien zapominać.