Dlaczego mamy problem z budzeniem się?

problem z budzeniem się

Jeśli nie jesteś osobą poranną, na pewno wiesz, że budzenie się jest często trudne. Może się zdarzyć, że po wyłączeniu alarmu kilka razy wrócisz do snu. Zanim jeszcze dotrzesz do kuchni po kawę, będziesz przeklinać wszystkich, którzy nie mają problemów ze wstaniem z łóżka, by rozpocząć dzień. Jeśli utożsamiasz się ze wszystkimi powyższymi cechami, to pewnie codziennie zastanawiasz się, dlaczego tak długo zajmuje Ci poranne budzenie się.

Według ekspertów, bycie poranną osobą lub nocną sową to połączenie Twoich genów i środowiska. Jeśli masz jeden z wielu genów na bycie „poranną osobą”, twoje poziomy melatoniny, hormonu snu, prawdopodobnie wzrosną wcześniej wieczorem i spadną wcześniej rano niż u kogoś z genami zwierząt nocnych.

Ten stan, w którym z twarzy można wyczytać „Nie piłem kawy, nie mów do mnie jeszcze” badacze nazywają bezwładnością senną, czyli tym okresem po przebudzeniu, kiedy tak naprawdę nie jesteś jeszcze rozbudzony. U niektórych bezwładność senna może trwać około czterech godzin, a inni w ogóle jej nie doświadczają. Jeśli nadal jesteś zaspany wiele godzin po wyjściu z niego, specjaliści od snu zalecają wejście pod zimną wodę, tak zimną jak to tylko możliwe, przez co najmniej 30 sekund, aby cię obudzić. Ten zimny prysznic wyzwala hormony stresu, co może być swoistą terapią zastępczą dla osób, które nie są osobami wcześnie wstającymi. W tym przypadku wybuch hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina, nie jest niczym złym. Taki pomocny stres może Cię obudzić.

Jednak nawet przy najzimniejszej wodzie na świecie, możesz mieć trudności ze wstaniem z łóżka z powodu czegoś, co nazywa się opóźnieniem fazowym. Kiedy musisz dostosować swój harmonogram snu do wymagań życia zawodowego, nawet jeśli nie jest to to, czego potrzebuje twoje ciało. Dla osób z opóźnieniem fazowym ten wymuszony harmonogram nie pasuje do ich naturalnego rytmu biologicznego. Niestety, jednym ze sposobów na to, aby Twoje ciało dostosowało się do Twojego harmonogramu, jest wstawanie o tej samej porze każdego dnia, również w weekendy.

Są też sposoby, które Ci pomogą. Ktoś, kto jest naturalną nocną sową, ale musi być produktywny rano, może wyłączyć światła około 20 i wziąć melatoninę przed snem. Melatonina o przedłużonym uwalnianiu może pomóc, gdy masz problemy z zasypianiem, natomiast melatonina szybko rozpuszczająca się może pomóc, gdy masz problemy z zasypianiem. Melatonina może pomóc zachować jakość snu, co również odgrywa rolę w trudnościach z budzeniem się rano.