Dlaczego nogi puchną latem? Przyczyny i zalecenia

spuchnięte nogi latem

Opuchnięte nogi i zatrzymanie płynów w organizmie to dwa najczęstsze objawy związane z nadejściem wysokich temperatur. Wraz z nadejściem lata zmieniają się niektóre z naszych przyzwyczajeń, mamy tendencję do siedzącego trybu życia, zaniedbujemy dietę, wybieramy się w długie podróże (co wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem w tej samej pozycji) itp. W związku z tym częściej występują problemy z krążeniem.

Dlaczego puchną nogi?

Żyły są odpowiedzialne za powrót krwi do serca, wbrew grawitacji i przy pomocy napięcia i elastyczności żył oraz zastawek, które zapobiegają zastojowi niedotlenionej krwi w przestrzeniach między zastawkami. Utrata elastyczności i zwiększona przepuszczalność ścian żył powoduje wynaczynienie płynu. Obrzęk nóg lub obrzęk obwodowy jest objawem spowodowanym nieprawidłowym gromadzeniem się wody w tkankach kończyn dolnych.

Inne czynniki wpływające na opuchliznę nóg.

Całkowita objętość wody w naszym organizmie odpowiada około 60% masy ciała i jest rozmieszczona w dwóch przestrzeniach: wewnątrz komórek ciała, zwanych płynem wewnątrzkomórkowym, oraz na zewnątrz komórek ciała, zwanych płynem zewnątrzkomórkowym. Minerały takie jak sód i potas biorą udział w regulacji objętości płynów komórkowych. Nagły wzrost stężenia sodu w osoczu (spowodowany nadmiernym spożyciem soli) powoduje, że woda opuszcza komórki i dochodzi do zatrzymania płynów w organizmie. Jeśli dodamy do tego zmiany w fizjologii układu naczyniowego, to nadmierne gromadzenie się płynów w tkankach ogólnie, a w szczególności w nogach, będzie się pogłębiać. Istnieją sytuacje i przyczyny, szczególnie w okresie letnim, które mogą wpływać na popularną „retencję płynów” i ją nasilać.

1. Wysoka temperatura.

2. Siedzący tryb życia.

3. Nadwaga.

4. Niewydolność żylna lub limfatyczna.

5. Ciąża, menstruacja lub menopauza (z powodu wahań hormonalnych).

Jednak mimo że obrzęk nóg można uznać za powszechną sytuację w sezonie letnim, może on wskazywać na pojawienie się problemu wymagającego pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli dana osoba ma znane problemy z układem krążenia, nerkami lub wątrobą, była leczona przeciwnadciśnieniowo lub w przeszłości cierpiała na zakrzepicę żylną.
Diagnoza lekarska i leczenie są konieczne także wtedy, gdy obrzęk utrzymuje się przez dłuższy czas, nie poprawia się po zastosowaniu prostych środków poprawiających postawę ciała lub gdy obrzęk nagle się powiększa. Oznaką, że coś jest nie tak, jest także ból nóg z obrzękiem podczas chodzenia lub przy ucisku ręką, gorące lub zaczerwienione obszary skóry, lub zmiany, z których wycieka płyn.

Dlaczego latem nogi częściej są spuchnięte?

Dolegliwości te zwykle nasilają się latem lub ujawniają się tylko o tej porze roku. Ciepło rozszerza żyły i powoduje utratę elastyczności ich ścian. Utrudnia to pompowanie krwi z nóg do serca. Sporadyczne puchnięcie nie ma jednak nic wspólnego z regularnym puchnięciem nóg, ponieważ w tym drugim przypadku mogą występować inne problemy, które wymagają szczególnej uwagi. Szacuje się, że ponad 2/3 kobiet w wieku powyżej 35 lat cierpi z powodu opuchniętych nóg z powodu upałów.

Wskazówki, jak zapobiegać opuchliźnie nóg w lecie.

W większości przypadków zastosowanie się do poniższych wskazówek w celu złagodzenia opuchniętych nóg z powodu wysokiej temperatury może przynieść dobre rezultaty.

1. WHO zaleca spożycie mniej niż 5 g soli dziennie, ale problem polega na tym, że latem nadużywamy dla wygody żywności przetworzonej, która znacznie zwiększa dzienne spożycie sodu. Rekompensatą jest zwiększenie spożycia potasu poprzez spożywanie owoców i warzyw.

2. Odpowiednie nawodnienie organizmu.

3. Ruszaj się, pływaj, tańcz, spaceruj. Sprzyja to powrotowi żylnemu i przynosi odpowiednią ulgę.

4. Unikaj długotrwałych pozycji statycznych, co jest trudne podczas podróży pociągiem, samolotem, samochodem lub statkiem. Na każde 2 godziny podróży staraj się zatrzymać lub poruszać przez około 20 minut.

5. Na plaży skorzystaj z okazji, by pospacerować wzdłuż brzegu. Chłodna woda, fale i sam fakt chodzenia po piasku pobudzają krążenie. Środki te są tak samo ważne, jeśli nie jesteś na plaży.

6. Po wzięciu prysznica zastosuj żele odświeżające, masując skórę od kostek do ud w górę, aby pobudzić krążenie.

7. Należy stosować produkty zawierające na przykład suszony wyciąg z liści czerwonej winorośli. Zapewnia działanie wazoprotekcyjne, wenotoniczne i antyoksydacyjne oraz pomaga poprawić krążenie obwodowe.