Bostonka – czym jest choroba, która atakuje wiele dzieci
Choroba bostońska to określenie opisujące rodzaj infekcji wirusowej, która objawia się charakterystycznym rodzajem wysypki, Nazwa choroby jest związana z epidemią tego schorzenia, które miało miejsce w Bostonie. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), gdyż jej najpowszechniejszymi objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach a także na błonie śluzowej jamy ustnej.
Kogo dotyka bostonka?
Bostonką potocznie nazywana jest choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (Hand, Foot and Mouth Disease), która jest wywołana przez enterowirusy, w tym należące do nich wirusy Coxsackie. Choroba najczęściej dotyka małych dzieci, przebywających w skupiskach (żłobki, przedszkola).
Jak przebiega zarażenie bostonką?
Za zarażenie bostonką odpowiada grupa konkretnych wirusów, określanych jako enterowirusy. Grupa tych wirusów jest dość szeroka, dlatego przechorowanie niestety nie uodparnia organizmu na kolejne zakażenie. Z uwagi na długotrwałe pozostawania wirusa w kale (nawet do kilu tygodni), po ustąpieniu objawów można zarazić się ponownie.
Choroba bostońska dotyka nie tylko dzieci, ale i dorosłych
Najczęściej można się nią zarazić drogą kropelkową (okres lata i jesieni), lecz źródłem zakażenia może być także stolec, np. podczas wizyty dziecka w toalecie, który ma kontakt z kałem, a później dotyka przedmiotów, które inni biorą do ust. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zarażenia jest zachowanie wysokiej higieny tj. częste mycie rąk.
Jakie są przyczyny choroby bostońskiej?
Najczęściej są to enterowirusy Coxsackie, które powodują także przeziębienie, anginę, biegunkę czy zapalenie trzustki. Chorobą można zarazić się poprzez drogę kropelkową (kaszel, kichanie). Dobrą wiadomością jest to, że choroba mija samoistnie, lecz ważne jest łagodzenie jej objawów.
Te wirusy są odpowiedzialne także za inne choroby, takie jak zapalenie trzustki, zespół przypominający polio, zapalenie osierdzia, wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ostre krwotoczne zapalenie spojówek, zapalenie mięśnia sercowego czy uogólnioną chorobę noworodkową.
Jak leczyć chorobę bostońską?
Choroba bostońska jest przypadłością, która nie ma leczenia przyczynowego, jedynie objawowe, zwłaszcza, że przeważnie ma dość łagodny przebieg. Bardzo ważne jest odkażanie pęcherzyków barwnikami antyseptycznymi, można użyć pudru wysuszającego lub fioletu gencjanowego. W razie wystąpienia gorączki u dziecka wystarczy paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Chorujący powinni dużo odpoczywać i pić chłodne napije, warto także zaopatrzyć się w witaminę A2.
Jakie są powikłania po bostonce?
W większości przypadków choroba bostońska nie daje po sobie żadnych powikłań. Jednak u niektórych osób, w ciężkim przebiegu bostonki obserwuje się zapalenie mózgu bądź zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W takich przypadkach niezbędna jest hospitalizacja.
Choroba dłoni, sto i jamy ustnej przeważnie nie jest groźna dla zdrowia, lecz jej przebieg może być naprawdę uciążliwy -zwłaszcza u małych dzieci. Właśnie dlatego w sezonie jesienno-zimowym powinniśmy zadbać o odporność (swoją i dzieci) jak o wzmożoną higienę, która zapobiega zakażeniom.