Choroba refluksowa. Dieta i produkty

Refluks żołądkowo przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy jest coraz częściej spotykaną chorobą – refluks zaliczany jest do tzw. chorób cywilizacyjnych występujących w społeczeństwach dobrze rozwiniętych. Cofanie się treści pokarmowej i soków z żołądka do przełyku, palenie przełyku, zgaga, odbijanie i przepełnienie żołądka – to objawy tej uciążliwej choroby przewodu pokarmowego. Nieleczona i zaniedbana choroba może mieć poważne konsekwencje i prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego przełyku. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia i raka przełyku.

Jak przebiega choroba?

Mięsień zwieracza przełyku u wejścia do żołądka jest zazwyczaj obkurczony, rozluźnia się w momencie przełykania pokarmu i śliny, jego zwiotczenie i rozluźnienie po połkniętym posiłku skutkuje cofnięciem kwaśnych treści pokarmowych do przełyku, i w konsekwencji prowadzi do pieczenia, odbijania, zgagi i bólu za mostkiem. Przyczyną rozluźnienia może być przebyta operacja, przepuklina rozworu przełykowego. Używki – alkohol, wypijanie dużych ilości mocnej kawy i papierosy przyczyniają się do zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.

Jak zdiagnozować refluks przełyku?

W celu zdiagnozowania refluksu przełyku niezbędne są specjalistyczne badania zlecone przez lekarza – gastroskopia i endoskopowe badanie przełyku to badania, które są najbardziej miarodajne przy diagnozie choroby. Osoby cierpiące na tę uciążliwą chorobę powinny zacząć leczenie od zmiany diety. Dieta przy chorobach układu pokarmowego ma bardzo duże znaczenie w leczeniu choroby i pozwala złagodzić jej objawy. Jedzenie mniejszych porcji kilka razy dziennie pomoże uniknąć przepełnienia żołądka, odbijania i zgagi.

Prawidłowa wyprostowana postawa podczas spożywania posiłków oraz dokładne przeżuwanie i spokojne przełykanie pomogą złagodzić objawy refluksu żołądkowego. Wyeliminowanie pokarmów, które zwiększają produkcję kwasów oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała wpłynie korzystnie na poprawę samopoczucia i ograniczy nieprzyjemne objawy choroby – w przypadku zaawansowanego stadium choroby niezbędne są leki hamujące produkcję kwasów żołądkowych i leki osłaniające błonę śluzową przełyku.

Dieta stosowana przy refluksie żołądka powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, potrawy powinny być przygotowywane na parze, gotowane, pieczone w folii lub smażone bez użycia tłuszczu. Dozwolone są chude gatunki mięs np. mięso z królika, cielęcina i schab. Mięso drobiowe z kurczaka lub indyka oraz chuda wędlina np. szynka drobiowa i wieprzowa, polędwica. Wyroby z mleka o obniżonej zawartości tłuszczu (jogurt, maślanka, kefir) oraz świeże warzywa: ziemniaki, marchewka, buraki, szpinak i kalafior.

Potrawy mogą być przyprawione świeżymi ziołami (wspomagają układ trawienny) np.: bazylią, oregano, rozmarynem, szałwią, estragonem i świeżym koperkiem. Z diety powinny zostać wyeliminowane napoje gazowane i mięta (mięta zakwasza żołądek), dozwolone są herbaty ziołowe oraz niegazowana woda mineralna. Wyroby czekoladowe i czekolada przyczyniają się nasilania objawów zgagi i powinny zostać usunięte z diety. Warzywa i sałatki z dodatkiem octu, marynowane grzyby oraz cebula nasilają objawy choroby.

Jakie są przeciwwskazania?

Pikantne dania, ostre przyprawy, dania typu fast food, wysoko przetworzona żywność, tłuste potrawy i wędliny wywołują objawy zgagi i podrażniają żołądek. Niewskazane są też soki: cytrynowy, pomarańczowy, grejpfrutowy i pomidorowy oraz mocna herbata i kawa, alkohol i papierosy. Eliminując, z diety produkty nasilające objawy choroby zapobiegamy, jej przykrym objawom. Lekkostrawne posiłki spożywane bez pośpiechu małymi porcjami kilka razy dziennie pomogą złagodzić przebieg choroby i będą miały korzystny wpływ na układ pokarmowy i żołądek.