Wiele starszych osób skarży się na nagłe pogorszenie widzenia. Niestety panuje powszechne przekonanie, że taka jest kolej rzeczy w pewnym wieku. To sprawia, że zaburzenia wzroku u osób po 65 roku życia, często są lekceważone, a pacjenci niechętnie lub wcale nie zgłaszają się do lekarza okulisty. To błąd, ponieważ z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej w oku. Co prawda jest to choroba, na którą nie możemy w pełni wyleczyć, jednak wykrycie choroby AMD na wczesnym etapie zdecydowanie zwiększa szanse na zahamowanie jej rozwoju.
Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej?
Ryzyko zachorowania na tę chorobę wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Istotnym czynnikiem wpływającym na możliwość pojawienia się choroby, są również uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś z naszej bliskiej rodziny chorował, istnieje duże prawdopodobieństwo, że AMD dotknie i nas. Ponadto badania dowiodły, że choroba występuje u osób o niebieskich lub szarych oczach. Nie bez znaczenia jest też nasz styl życia- ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej jest znacznie wyższe u pacjentów palących papierosy i nadużywających alkoholu. Czynnikami zwiększającymi możliwość wystąpienia zwyrodnienia, są także niedobory luteiny i zeaksantyny oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Warto dbać o siebie przez całe życie, ponieważ zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, sprzyja zdrowiu naszych oczu. Możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na ADM, a nawet spowolnić rozwój już wykrytej choroby i poprawić swoją jakość życia przestrzegając kilku prostych zasad. Dbajmy o zdrowie naszego serca i naczyń krwionośnych. Zrezygnujmy z palenia papierosów, alkohol pijmy tylko okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna- nie musisz wyczynowo uprawiać sportu, wystarczy codzienny półgodzinny szybki spacer. Nie wolno zapominać o ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV i to zarówno w lecie, jak i w zimie, kiedy słońce również potrafi mocno operować. Wybierajmy dobrej jakości okulary korekcyjne oraz przeciwsłoneczne. Nigdy nie kupujmy ich na bazarkach, czy u plażowych sprzedawców. Pamiętajmy, że gwarancję wysokiej jakości filtrów da nam tylko zakup w salonie optycznym.
Udowodniono, że ogromny wpływ na zdrowie oczu ma zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna ona być bogata w warzywa i owoce. Szczególnie korzystne dla zdrowia oczu są owoce jagodowe (borówka, czarne jagody) oraz zielone warzywa (brukselka, kapusta, brokuł, sałata, jarmuż). Koniecznie włączmy je do naszej codziennej diety, ponieważ zawierają poprawiające wzrok związki takie jak luteina oraz zeaksantyna.
Dbajmy o nasze oczy. Pamiętajmy, że naszym oczom nie służy również wielogodzinne oglądanie telewizji, siedzenie przy komputerze i czytanie przy nieodpowiednim oświetleniu. Korzystnie wpływa na nie natomiast przebywanie na łonie natury i regularne proste ćwiczenia oczu, polegające na mruganiu, czy zmianie perspektywy patrzenia z bliżej na dalszą. Jeśli cierpimy na jakiekolwiek zaburzenia wzroku lub nasze widzenie nagle się pogorszyło, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza okulisty. Postawienie diagnozy we wczesnym stadium każdej choroby, to gwarancja lepszych efektów leczenia- ta prawidłowość również chorób oczu.