Czym jest zapalenie około tętnicze guzkowe?

Zapalenie około tętnicze guzkowe

Choć ta choroba naczyń krwionośnych występuje dość rzadko, warto posiadać minimalną wiedzę na jej temat. Zapalenie około tętnicze guzkowe może nam przecież sprawić sporo problemów, warto więc wiedzieć, w jaki sposób w razie potrzeby walczyć z tą przypadłością.

Zapalenie około tętnicze guzkowe – na czym polega ta choroba?

Zapalenie około tętnicze guzkowe to choroba zapalna, której ofiara padają naczynia krwionośne. Wraz z rozwijającym się stanem zapalnym dochodzi do uszkodzenia naczyń tętniczych, które stają się coraz grubsze i mniej elastyczne. W rejonie uszkodzonych naczyń często powstają też guzki, które są doskonale widoczne na skórze. Taki stan zapalny może zaatakować wszystkie naczynia tętnicze w naszym organizmie, stąd też i przebieg choroby, i jej konsekwencje, mogą się znacznie różnić w poszczególnych przypadkach. W najgorszej sytuacji znajdują się ci pacjenci, u których stanem zapalnym objęte zostały naczynia krwionośne serca lub nerek. Warto jednak pamiętać, że i w innych przypadkach objawy tej choroby nie mogą zostać zlekceważone. Na jakie sygnały warto zatem zwrócić szczególną uwagę?

Zapalenie około tętnicze guzkowe i jego symptomy

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Gorączka, spadek masy ciała oraz utrata apetytu – oto symptomy, które pojawiają się jako pierwsze. Bóle mięśni i stawów, bóle brzucha, wysypki oraz podwyższone ciśnienie – oto kolejne dolegliwości, których pojawienie się może mieć związek z rozwojem stanu zapalnego.

Skąd biorą się takie problemy?

Ta dość sporadycznie występująca choroba wciąż jest przedmiotem zainteresowań lekarzy, którzy starają się ustalić, w jakich okolicznościach może się taki stan zapalny rozwijać. Wśród tych czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi tej choroby, wymienia się zazwyczaj działalność bakterii oraz wirusów. Istnieje również przypuszczenie, iż na rozwój tej choroby istotny wpływ mogą mieć niektóre lekarstwa. Z badań wynika również, że najczęściej chorują osoby pomiędzy 40. A 50. rokiem życia, przy czym wśród pacjentów dotkniętych tym problemem dominują mężczyźni.

Zapalenie około tętnicze guzkowe kontra współczesna medycyna

Leczenie w przypadku tej choroby polega przede wszystkim na zahamowaniu procesu zapalnego w naczyniach tętniczych. W walce ze stanem zapalnym wykorzystywane są odpowiednie środki farmakologiczne, a przede wszystkim hormony nadnerczowe. W poważniejszych przypadkach w terapii wykorzystywane są również leki immunosupresyjne, których głównym zadaniem jest zmniejszanie reakcji immunologicznej organizmu. W chwili, gdy proces zapalny rozwija się w układzie pokarmowym, niezbędne staje się leczenie operacyjne. Ma ono chronić przed powstawaniem zakrzepów w tętniczkach oraz przed rozwojem martwicy jelit.

Zapalenie okołotętnicze guzkowe to wielki problem, z którym należy walczyć w odpowiedni sposób. Ignorowanie pierwszych symptomów tej choroby może mieć poważne konsekwencje, a jak wynika ze statystyk, aż 90% pacjentów z guzkowym zapaleniem tętnic umiera w ciągu 5 lat z powodu tej choroby.