Dlaczego kobiety łysieją?

kobieta łysienie powody problem

Włosy stanowią ważny element wizerunkowy zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. To jak one wyglądają wpływa na naszą samoocenę. Lśniące, gładkie i miękkie dodają uroku i atrakcyjności, pokazują naszą siłę. Niestety stres i złe samopoczucie mają ogromny wpływ na to jak wygląda nasze ciało. Potrafią nie tylko odbić się na wyglądzie skóry ale również włosów.

Główne przyczyny wypadania włosów to już wspomniany stres oraz łysienie androgenowe. Na czym to łysienie polega?

Jest ono związane z ilością męskich hormonów i dotyka nawet 60% kobiet w wieku do 60 lat. Mówi się, że tego typu przypadłość jest uwarunkowana genetycznie. Najbardziej narażone miejsca to okolice czoła gdzie znajduje się meszek, który jest wrażliwy na DHT (dihydrotestosteron). Warto zwrócić uwagę przy czesaniu się czy przedziałek nie staje się szerszy – jest to jeden z pierwszych objawów. Aby stwierdzić łysienie androgenne należy wykonać badanie trychologiczne, stężenie hormonów takich jak testosteron i estrogen oraz biopsję i ocenę mieszków włosowych.

Kolejnym powodem może być niski poziom estrogenów po urodzeniu dziecka czy w okresie menopauzy. W trakcie ciąży wiele kobiet obserwuje u siebie gęstnienie włosów. Dodatkowo włosy szybciej rosną, stają się mocniejsze i bardziej błyszczące co jest oczywiście zaletą i należy się z tego cieszyć jak najdłużej. Niestety po porodzie poziom estrogenów w organizmie spada przez co zaczynają wypadać włosy. Nie ma się jednak co stresować ponieważ ten stan jest przejściowy. Czasami trzeba odczekać nawet rok ale warto być cierpliwym ponieważ włosy wrócą do stanu sprzed ciąży. Jeżeli jednak ten stan będzie trwał dłużej to należy udać się do lekarza. Tak jak i po urodzeniu dziecka tak samo w przypadku menopauzy ten poziom estrogenów spada i może pojawić się przerzedzenie włosów. W tym okresie warto szczególnie zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów.

Inne powody łysienia

Nieodpowiednia pielęgnacja i zbyt częste spinanie włosów w ciasny kok lub kitek również powodują łysienie. Nie powinno się włosów spinać codziennie. Warto dać im trochę odetchnąć a jeżeli już przeszkadzają w wykonywaniu jakiś czynności to związać je w luźny warkocz. Dodatkowo latem warto pamiętać o kapeluszu i czapce ponieważ wolne rodniki, które są głównym źródłem promieniowania UV mają szkodliwy wpływ zarówno na skórę jak i na włosy. W drogeriach znajdziemy całą gamę kosmetyków do pielęgnacji włosów, a wśród nich także spraye z filtrami UV chroniące nasze włosy przed promieniowaniem.

Najczęściej można zaobserwować wypadanie włosów sezonowo, gdzie w dużej mierze oddziałują na to hormony bądź czynniki zewnętrzne (środowiskowe). W takich przypadkach proces jest jak najbardziej odwracalny, wystarczy zmienić dietę bądź wyrównać poziom hormonów. Bardzo ważne są też kosmetyki do skóry głowy, które używamy. Do Czynników środowiskowych zalicza się oprócz klimatu także styl życia. To co jemy i jak traktujemy swoje ciało ma ogromne znaczenie. Brak snu, przewlekłe przemęczenie, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu to tylko kilka przykładów negatywnych czynników, które wyniszczają organizm i włosy. W dodatku niedobór składników odżywczych znacznie osłabia strukturę włosa, w tym przypadku ważna jest suplementacja witaminy D oraz witamin z grupy B. Również częste farbowanie włosów i poddawanie ich różnym zabiegom może powodować łysienie. W dodatku choroby takie jak anemia, cukrzyca, choroby tarczycowe czy zakaźne typu kiła mają ogromny wpływ na to jak wyglądają nasze włosy. W dzisiejszych czasach gdzie wyznacznikiem piękna jest Instagram szczególnie ważne dla młodych kobiet jest to jak wyglądają.