Dlaczego mycie nie wystarczy, czyli kilka słów o higienizacji zębów

Higienizacja zębów

Dlaczego mycie nie wystarczy, czyli kilka słów o higienizacji zębów

Powinno się regularnie odwiedzać dentystę. Nie tylko, gdy boli ząb albo pojawi się jakiś ubytek. W stomatologii bardzo ważna jest profilaktyka, która musi obejmować ocenę stanu uzębienia oraz oraz higienizację jamy ustnej. Niestety, tą druga kwestia wciąż jest bagatelizowana przez klientów gabinetów stomatologicznych.

Po co wykonuje się higienizację zębów?

Zabiegi wchodzące w zakres higienizacji zmniejszają ryzyko pojawienia się pewnych schorzeń. Gromadzący się kamień nazębny to nie tylko nieświeży oddech i nieprzyjemny widok. To również przyczyna próchnicy, nadwrażliwości zębów oraz paradontozy. Zaleca się, aby higienizację zębów była wykonywana 1-2 razy w ciągu roku. Jednak częstotliwość zabiegów najlepiej po prostu uzgodnić ze stomatologiem, szczególnie w przypadku leczenia ortodontycznego i przed wybielaniem zębów.

Na czym polega higienizacja zębów?

W praktyce higienizacja ma kilka etapów. Cały proces zajmuje ok. 1-2 godziny, a po jego zakończeniu powinno się unikać jedzenia i picia produktów barwiących. Wszystkie czynności są bezbolesne, a pozwolą na dłużej zachować piękny, zdrowy uśmiech. Profesjonalne czyszczenie uzębienia składa się z: Skalingu-czyli usunięcia kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. W przypadku gdy pacjent zmaga się z paradontozą albo zapaleniem dziąseł – skaling trzeba powtarzać co 3 miesiące; Piaskowania-czyli zlikwidowanie osadów i przebarwień. Robi się to specjalnym urządzeniem, które pod wysokim ciśnieniem wytwarza strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego. Piaskowanie dobrze jest przeprowadzać przed każdym zabiegiem chirurgicznym, aby usunąć z jamy ustnej bakterie. Mogłyby one rozpowszechnić się w osłabionym organizmie i doprowadzić do zakażenia; Polerowania-jego efektem ma być wygładzenie powierzchni zębów. Dzięki temu wydłuża się okres gromadzenia się osadów i zanieczyszczeń na zębach. Wykonuje się je przy użyciu delikatnych past i miękkich szczoteczek; Fluoryzacji-czyli nałożenia substancji ze znaczną ilością fluoru, co z kolei wzmacnia szkliwo i chroni je przed bakteriami. W pewnych przypadkach zasadna jest rezygnacja z tego etapu, ale o tym z pewnością poinformuje stomatolog.