Co robić w przypadku zakażenia pochwy?

Co robić w przypadku zakażenia pochwy?

Prawie wszystkie kobiety w pewnym momencie swojego życia odczuwają skutki infekcji pochwy. To podrażnienie lub stan zapalny występujący w tym obszarze, głównie z powodu zmiany pH pochwy. Może jednak wystąpić także z innych powodów.

Objawy zakażenia pochwy

Chociaż zazwyczaj łatwo jest je wykryć, najpierw należy rozpoznać najczęstsze objawy, które mogą nas skłonić do podejrzenia, że mamy infekcję pochwy. W ten sposób możemy podjąć odpowiednie działania i uniknąć dalszych komplikacji. Wśród objawów tej infekcji można wyróżnić:

a. zmiany w wydzielinie z pochwy: ma inny kolor niż zwykle, jest gęstsza i ma inny zapach;

b. ostry ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu;

c. swędzenie i podrażnienie pochwy;

d. ból i obrzęk w okolicy pochwy;

e. dyskomfort podczas stosunku płciowego;

f. niewielkie plamienie lub krwawienie z pochwy.

Rodzaje zakażenia pochwy

Główną przyczyną zakażeń pochwy są pewne organizmy żywe, takie jak bakterie, grzyby lub wirusy, a w zależności od tego, który z nich jest czynnikiem sprawczym, możemy wyróżnić następujące rodzaje zakażanie pochwy.

Chlamydioza

Powodowana przez bakterię chlamydii. W większości przypadków zakażenie to przebiega bezobjawowo, co utrudnia jego zdiagnozowanie. Czasami jednak objawia się białawą wydzieliną o innym niż zwykle zapachu, której może towarzyszyć niewielkie krwawienie lub ból.

Bakteryjna waginoza

W tym przypadku występują bardziej oczywiste objawy, takie jak słaba wydzielina i białe lub szarawe upławy o silnym, rybim zapachu. Zwykle towarzyszy mu także swędzenie w zewnętrznej części pochwy oraz swędzenie podczas oddawania moczu.

Kandydoza pochwy

Jej nazwa pochodzi od grzyba, który ją wywołuje (candida albicans), naturalnie występującego w naszym organizmie. Czasami jednak jest ona produkowana na masową skalę i powoduje zakażenie pochwy. Jest to niewątpliwie jeden z najczęstszych, a zarazem najbardziej nieprzyjemnych objawów, ponieważ zwykle towarzyszy mu silne swędzenie, stan zapalny i pieczenie w okolicy.

Rzęsistkowica

Jest to zakażenie przenoszone drogą płciową, wywoływane przez pasożyta zwanego rzęsistkiem pochwowym, który jest przenoszony przez seks bez zabezpieczenia. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są żółtawe lub zielonkawe upławy, a także pieczenie i swędzenie pochwy.

Jakie leczenie należy zastosować i co robić w przypadku zakażenia pochwy?

Leczenie zależy również od rodzaju zakażenia pochwy, które występuje u pacjentki. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do lekarza lub ginekologa, który postawi właściwą diagnozę i przepisze najwłaściwsze leczenie farmakologiczne. Zwykle stosuje się antybiotyki w przypadku waginozy bakteryjnej lub leki przeciwgrzybicze w przypadku kandydozy pochwy.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj zapalenia pochwy, zwany nieinfekcyjnym zapaleniem pochwy, w którym występuje zapalenie pochwy lub sromu, spowodowane innymi przyczynami niż wymienione powyżej, takimi jak stosowanie środków plemnikobójczych, produktów do higieny intymnej lub noszenie bardzo obcisłej odzieży. Ten typ choroby może dotyczyć nawet dziewcząt przed okresem dojrzewania. Może nawet wywołać reakcję alergiczną, w tym nieprzyjemny zapach w okolicy narządów płciowych, swędzenie i pieczenie, a nawet nadmierne upławy.

Zdarzają się również przypadki w okresie menopauzy związane ze spadkiem poziomu hormonów, które mogą prowadzić do suchości pochwy, powodując ból lub pieczenie podczas stosunku płciowego. W leczeniu tego schorzenia zwykle przepisuje się środki nawilżające z estrogenami, które nawilżają okolicę i pomagają zmniejszyć ból. W każdym razie, jeśli wystąpi którykolwiek z objawów, które zaobserwowaliśmy, należy skonsultować się z ginekologiem w celu przeprowadzenia badania, zdiagnozowania rodzaju infekcji i przepisania odpowiedniego leczenia.