Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Dlaczego warto dbać o zęby?

Niektórzy uważają, że zęby są odzwierciedleniem człowieka, być może coś w tym jest, ładne i zadbane zęby sprawiają, że rozmówca i osoby znajdujące się wkoło nas, wyrabiają sobie zgoła inne zdanie na nasz temat niż gdybyśmy mieli brzydkie i zapuszczone ząbki. Nic w tym dziwnego, wiadomo, że ludzie są wzrokowcami, to właśnie treści wizualne stanowią dla nich 60-80% ogółu prowadzonej rozmowy. Siłą rzeczy więc większą sympatię i zaangażowanie w relację wzbudzą w nich osoby, które o siebie dbają i wyglądają zachęcająco. Chcielibyśmy przedstawić kilka praktycznych porad na temat tego, jak dbać o swoje zęby, żeby zawsze wyglądały dobrze.
Jak prawidłowo dbać o zęby- 5 wskazówek

Szczotkowanie zębów

pozornie nie jest to skomplikowana czynność, nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak wiele osób robi to nieprawidłowo. Najważniejsze, aby myć zęby przez 2-3 minuty, nie jest to tylko wymysł, jest to konieczność, dlatego że pasta do zębów potrzebuje właśnie około 2 minut, aby mogła zacząć działać. Równie ważna jest technika, najlepsza jest tzw. wymiatająca, polega ona na szczotkowaniu od dziąseł po koronę zęba okrężnym ruchem, powinniśmy skupiać się wtedy na każdym zębie z osobna, a nie na całym łuku, ważne jest, aby dotrzeć w każdy zakamarek, bo to jest ulubione miejsce bakterii. Wybór odpowiedniej szczoteczki również ma znaczenie, mamy do wyboru dwa rodzaje i wiele różnych konstrukcji. Są szczoteczki elektryczne i tradycyjne, elektryczne są prostsze w obsłudze, jeżeli chodzi o użyteczność, to są zbliżone skutecznością do dobrze wykorzystywanej szczoteczki tradycyjnej. Odnosi się to do szczotek elektrycznych z okrągłym czyścikiem, różne wymyślne końcówki często okazują się mniej skuteczne. W przypadku tradycyjnych, mamy do wyboru trzy rodzaje włosia, twarde, średnie i miękkie, do szczotkowania zębów zaleca się stosowanie soft lub medium (miękkie lub średnie) dlatego, że w przypadku włosia twardego łatwo o uszkodzenie dziąseł lub szkliwa, przydaje się ono głównie do czyszczenia protez. Dbanie o zęby wymaga pewnych nawyków, jednym z nich powinno się stać regularne wymienianie szczoteczki, lub końcówki w przypadku elektryków. Przyjęło się, żeby robić to, co około trzy miesiące, ale jest to kwestia dyskusyjna, o ile w przypadku znanych marek faktycznie można używać jednej przez ten okres, tak w przypadku tanich modeli regularnie używanych wymiana może być konieczna już po miesiącu, a więc dużo szybciej, na szczęście kontrolowanie stanu włosia nie jest niczym trudnym, wystarczy dotknąć, nie raz nawet rzut oka może nam powiedzieć czy szczoteczka nadaje się jeszcze do użytku.

Używanie nici dentystycznych

Niepozorne a tak skuteczne, w ten sposób można je określić, nici dentystyczne są niedoceniane przez ludzi, jak dbać o higienę jamy ustnej? Usuwając bakterie i resztki pokarmu, po części służy do tego szczoteczka, ale pamiętajmy o tym, że nie sięgnie ona do każdego zakamarka, na przykład między zębami, w tym celu powstała nić. Jej konstrukcja uniemożliwia skaleczenie dziąsła, a więc jest bezpieczna, niektórzy używają do tego zwykłej nitki, chyba nie trzeba wspominać, jak beznadziejny jest to pomysł, poza całą masą bakterii, które się na niej znajdują, zdecydowanie łatwiej się skaleczyć niż wyczyścić jamę ustną. Nić dentystyczna jest do tego stworzona, skutecznie czyści, nie kaleczy, i jest sterylnie zabezpieczona przed zarazkami w pudełku, odcinasz jej taki kawałek, jakiego potrzebujesz.

Przyjaciele w postaci przekąsek

w ciągu dnia nie każdy ma czas, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, z pomocą przychodzą przekąskowi przyjaciele w postaci np. jabłek, marchewek, rzodkiewek, kalarep. Te produkty, jedzone na surowo pomogą utrzymać higienę jamy ustnej, jabłka mają jeszcze tą zaletę, że pobudzają wydzielanie śliny, która w naturalny sposób pozbędzie się resztek jedzenia z zębów i przestrzeni pomiędzy nimi.

Odpowiednie odżywianie

Wartościową pomoc przy dbaniu o zęby przynosi odpowiednia dieta. Nie chodzi stricte o trzymanie się odpowiednich potraw, tak jak podczas zrzucania wagi, chodzi o ograniczenie słodyczy, a jeżeli sobie na nie pozwalamy, to prędko po nich należy umyć zęby, i to dokładnie! To samo dotyczy słodkich napoi. Słodycze i napoje słodzone, mają to do siebie, że zawierają bardzo dużo pustych węglowodanów, a ten jest potrzebny bakterią do niszczenia szkliwa zębów, im więcej podjadasz słodyczy, tym więcej bakterie mają materiału potrzebnego do wytwarzania kwasu psującego zęby. Poza tym, słodycze najczęściej się je na szybko, kiedy gdzieś wychodzimy albo w pracy, nie ma jak później umyć zębów, dopiero wieczorem a co za tym idzie, bakterie mają cały dzień, żeby spokojnie atakować szkliwo i psocić.

Używanie płynu do płukania jamy ustnej

Szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznej zapewni zębom ładny oraz schludny wygląd, no i co najważniejsze zdrowie, ale niestety są miejsca w jamie ustnej, których wyczyszczenie szczotką czy nicią może być trudne albo nawet niemożliwe. Z pomocą przyjdzie w takiej sytuacji płyn do płukania, dotrze on w każdy zakamarek zębów i ich przestrzeni stycznych pozbywając się bakterii, pamiętajmy jednak, że płyn do płukania jest dodatkiem, kropką nad I, fundamentem jest szczoteczka i nić. Płyn do płukania można stosować na trzy sposoby:

Zastosować przed szczotkowaniem- rozmiękcza płytkę i ułatwia jej usunięcie.
Zastosować po szczotkowaniu- chroni jamę ustną i dostarcza fluorek wzmacniając działanie pasty do zębów.
Stosować pomiędzy posiłkami- wypłukuje resztki jedzenia z jamy ustnej, w dodatku częściowo usuwa bakterie i zapewnia świeży oddech.

Na rynku są dostępne płyny dla dzieci służące do nauki mycia zębów, zostawiają one kolor na zębach pokazując gdzie zostały umyte a gdzie nie. Płyny dla dzieci nie zawierają alkoholu a ich środki czyszczące mają niższe stężenie, niektóre mają smak i zapach zachęcający do stosowania. Dorośli muszą pamiętać o prawidłowym stosowaniu płynu, jeżeli ma on służyć do codziennej pielęgnacji powinien mieć stosunkowo niskie stężenie alkoholu albo nie mają go wcale. Warto dbać o zęby we własnym zakresie oraz wskazana również wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy, że regularna kontrola stanu ubytków w naszej jamie ustnej to również bardzo ważna sprawa.