Jak działa uzależnienie?

Jak działa uzależnienie?

Badania medyczne pokazują dwie główne przyczyny uzależnienia fizycznego.
Po pierwsze, twoje komórki dostosowują się do narkotyku, a po drugie, twój metabolizm staje się bardziej wydajny.

Dla twoich komórek narkotyki, których używasz, stają się sposobem na życie.  Za każdym razem, gdy używasz narkotyku, twoja krew przenosi go do każdej komórki w twoim ciele.
Twoje komórki dostosowują się.  Rosną, aby oczekiwać tych dawek zgodnie z harmonogramem.

Twoje komórki uczą się radzić sobie z różnymi lekami, broniąc się przed toksycznym działaniem leków.  Ściany komórkowe twardnieją, aby zachować stabilność i zmniejszyć uszkodzenia toksyczne.  Ale gdy twoje komórki stają się odporne na narkotyki, stopniowo coraz więcej i więcej może zostać skonsumowanych.  Twoja tolerancja wzrasta.

Jednak na dłuższą metę ściany komórkowe załamują się.  W tym momencie twoje komórki nie tylko tracą zdolność do zatrzymywania toksyn, ale także stają się niezdolne do zatrzymywania niezbędnych składników odżywczych.  Wiele z nich całkowicie przestaje działać lub zaczyna działać nieprawidłowo.  To wtedy twoje narządy (serce, mózg, wątroba lub płuca), które są niczym innym jak całymi systemami komórek, zaczynają zawodzić.

Problem z metabolizmem polega na tym, że jest ściśle związany z dietą.  Twoje ciało metabolizuje żywność (rozkłada ją na części składowe), aby dostarczyć niezbędne składniki odżywcze wszystkim komórkom.  Aby służyć temu celowi, twoje ciało może metabolizować wiele różnych pokarmów i może nauczyć się, jak pozyskiwać składniki odżywcze z niemal każdego rodzaju jedzenia, które mu podajesz.

Metabolizm pomaga również pozbyć się z organizmu niechcianych toksyn.  Wątroba jest kluczowym organem w tym procesie.  Wątroba „widzi” leki jako niechciane toksyny i zaczyna wytwarzać enzymy, które pomogą wyeliminować je z organizmu.  Wytwarza inną kombinację enzymów dla każdego leku.  Co więcej, wątroba staje się niezwykle wydajna w wytwarzaniu tych enzymów.  Im bardziej „widzi” dany lek, tym wydajniej wytwarza enzymy, które dezaktywują ten lek.

W ten sposób lek, którego często używasz, będzie wydalany z organizmu z coraz większą skutecznością.  To tak, jakby wątroba zaczęła „oczekiwać” tego leku i miała gotowe enzymy.  Jest to kluczowy powód, dla którego wzrasta tolerancja, to znaczy, dlaczego potrzeba coraz większych dawek leku, aby uzyskać te same oryginalne efekty.

Jednak twój osobisty metabolizm działa inaczej niż u kogokolwiek innego.  Badania pokazują, że każda osoba ma unikalny skład biochemiczny i że osoby znacznie różnią się od siebie w sposobie metabolizowania różnych pokarmów, leków lub toksyn.

Aby dać ci wyobrażenie, jak wiele jest możliwych zmienności, naukowcy zidentyfikowali obecnie ponad 3000 substancji metabolicznych (zwanych „metabolitami”) i ponad 1100 enzymów.  Każda osoba ma różne proporcje wszystkich 4100 tych biochemikaliów.  Spośród enzymów tylko około 30 jest odpowiedzialnych za metabolizowanie wszystkich leków.

Ponadto mieszanka biochemiczna różni się w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu.  Na przykład twoje ciało używa różnych biochemikaliów do metabolizowania różnych klas żywności: mięsa, zbóż, warzyw, fasoli, owoców i orzechów.  Jak można się domyślić, potrzebujesz zupełnie innej gotowości biochemicznej do radzenia sobie z narkotykami, alkoholem, cukrami, dodatkami chemicznymi i toksynami.

Jednak twoje ciało dostosowuje się do dowolnej diety, którą mu podajesz, i można się spodziewać najczęstszych pokarmów w twojej diecie.  Ścieżki biochemiczne utrwalają się, im częściej są używane.  Tak więc, jeśli twoje ciało nie otrzymuje oczekiwanego jedzenia, faktycznie zaczynasz go pragnąć.

W rzeczywistości twoje ciało uzależnia się od pokarmów, które podajesz mu najbardziej.  Twój metabolizm tak całkowicie dostosowuje się do Twojej regularnej diety, że każda zmiana z tej diety staje się coraz trudniejsza.  Zapytaj każdego, kto próbował poważnej zmiany w diecie.

Na przykład, jeśli regularnie jesz mięso, Twój metabolizm zajmie dużo czasu, aby dostosować się do diety wegetariańskiej.  Chociaż dostępne są te same składniki odżywcze, twoje ciało nie ma biochemicznej gotowości.  Umiejętność tam jest.  Twój organizm może metabolizować wegetariańskie posiłki.  Nie ma problemu.  Ale uzyskanie takiej samej wydajności przy nowej diecie może zająć od roku do siedmiu lat.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że metabolizm zależy od diety.  Dla naszych celów „dieta” obejmuje nie tylko pożywną żywność, ale także nieodżywczą żywność, taką jak cukier i alkohol, a także inne substancje, takie jak dodatki chemiczne do żywności, toksyny środowiskowe i leki.

Możesz zmienić swój metabolizm, jeśli zmienisz dietę.
Chociaż znaczna zmiana metabolizmu zajmie dużo czasu, poczujesz niesamowitą poprawę już po kilku miesiącach.  W kolejnym rozdziale dowiesz się, jakie zmiany musisz wprowadzić.