Jak noszenie wysokich obcasów wpływa na zdrowie?

noszenie wysokich obcasów, a zdrowie

Używanie wysokich obcasów staje się coraz bardziej powszechne wśród kobiet. Może jednak powodować urazy kręgosłupa, które bezpośrednio wpływają na jakość życia pacjenta. Z tego powodu w przypadku pojawienia się bólu po założeniu obcasów należy skonsultować się ze specjalistą i ograniczyć ich używanie do konkretnych okazji.

Jak noszenie wysokich obcasów wpływa na kręgosłup?

Długotrwałe noszenie butów na wysokim obcasie może być bardzo szkodliwe dla kręgosłupa, ponieważ oznacza większe pochylenie ciała do przodu, co powoduje, że cały ciężar ciała człowieka opiera się na trzech kościach stopy.

Ponadto podczas noszenia wysokich obcasów podejmowany jest dodatkowy wysiłek, aby utrzymać równowagę, ponieważ biodra i kręgosłup ulegają zmianie postawy w celu zrównoważenia całej muskulatury ciała. Dzieje się tak, ponieważ środek ciężkości przesuwa się do przodu.

Patologie spowodowane noszeniem obcasów

Istnieje kilka patologii, których pochodzenie jest bezpośrednio związane z używaniem wysokich obcasów, w tym przewlekły zwyrodnieniowy ból dolnej części pleców, który dotyczy dużego odsetka populacji. Ponadto wraz z używaniem obcasów pojawiają się również pewne patologie kręgosłupa. Na przykład lordoza lędźwiowa. Z drugiej strony, inne części ludzkiego ciała również odczuwają skutki obcasów, zwłaszcza kończyny dolne. Dlatego często zdarza się, że osoby, które noszą wysokie obcasy, cierpią z powodu deformacji palców, a także zapalenia ścięgna Achillesa.

Co zrobić, gdy pojawia się ból pleców po noszeniu wysokich obcasów?

Ważna jest wizyta u specjalisty ortopedy, który może ocenić objawy i zastosować najbardziej odpowiednie leczenie dla każdego przypadku. Przede wszystkim przeprowadzone zostanie badanie fizykalne, które wykaże, które części ciała pacjenta są najbardziej dotknięte chorobą. W wielu przypadkach często konieczne jest przeprowadzenie diagnostycznych badań obrazowych, które pomogą poszerzyć dostępne informacje, takich jak zdjęcia rentgenowskie czy rezonans magnetyczny.

Zabiegi na ból po noszeniu obcasów

Po postawieniu prawidłowej diagnozy najlepiej jest odpoczywać i zazwyczaj stosuje się leczenie przeciwzapalne, które pomaga złagodzić ból pacjenta. W wielu przypadkach fizjoterapia daje bardzo dobre rezultaty, ponieważ pomaga rozluźnić mięśnie i wzmocnić muskulaturę ciała. Dodatkowo, pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty można uzyskać reedukację postawy, co pomaga zapobiegać kontuzjom. W najcięższych przypadkach, w których wyżej wymienione zabiegi nie przynoszą pożądanego efektu, a pacjent nie odczuwa poprawy, można poddać go leczeniu chirurgicznemu.